App Safespace: Bu kurucular kadınları güvenli bir şekilde evlerine getiriyor

Tavşan_Tutkusu

New member
ZBir işe başlamak büyük cesaret gerektirir. Özellikle çok gençken. 18 yaşındaki Nour Idelbi, “Gründerszene” ile yaptığı röportajda “İlk başta iş kurmaktan korkuyordum” diyor. “Fakat sonra fark ettim ki, belki onlar kadar korkan, aynı derecede heyecanlanan ama bunun peşinden koşan pek çok başarılı girişimci var.”

Ve lise diplomasını yeni eline alan Münster’li öğrenci bunu başardı. 2021 yılında 16 yaşındayken gençlerin evlerinin yolunu güvenli bir şekilde bulmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulama olan Safespace’i başlattı.

Bunun için kullanıcılar tek tıkla polise ulaşabiliyor, konumlarını arkadaşlarıyla paylaşabiliyor ve trafik ışığı sistemini kullanarak yol boyunca hissettikleri güvenlik hissini yeşilden (güvenli) kırmızıya (tehlikeli) kadar derecelendirebiliyor. Uygulama Ocak ayından bu yana yayında. Kurucuya göre birkaç bin kişi kullanıyor.

Ancak iş bununla bitmemeli: Nour Idelbi daha büyük düşünüyor ve eve dönme konusunun ötesine geçen bir topluluk oluşturmak istiyor. Güvenli alan teriminin daha geniş olması gerektiğini, yani dijital dünyada da güvenli bir yer sunmak anlamına geldiğini söylüyor.

Örneğin korkuları, stresi ve hatta intihar düşünceleri olan ve başkalarıyla dijital ortamda hızlı bir şekilde fikir alışverişinde bulunmak isteyen gençler için. Kurucuya göre bu hedef grup için hâlâ çok az teklif var.

Uygulamanın bu kısmı şu anda yapım aşamasındadır. “Şu anda bu alanda önde gelen firmalarla görüşmelerimiz sürüyor”.

Safespace için TikTok başarısı

Ancak topluluk, genç şirketin yapabileceği şey bu: Örneğin Safespace, TikTok’ta çok başarılı oldu. İçerik oluşturucuların (Nour Idelbi’nin yanı sıra daha sonra eklenen, esas olarak sosyal medyayla ilgilenen Joline Reker) hazırladığı videolar 17.000 aboneye ulaşıyor. Kliplerden bazıları yüzbinlerce görüntülemeye sahip.

Bazı kullanıcılar, bazen birkaç yüz üyeli WhatsApp gruplarında da bir araya geliyor. Orada zaten zihinsel sağlık hakkında fikir alışverişinde bulunuyorlar, telefonda buluşmayı ayarlıyorlar ya da birlikte daha az yalnız hissediyorlar.

Genç kurucunun start-up dünyasından öğrendiği şey de nasıl bağlantı kurulacağıydı. Bir haftalık okul stajı için kreşe gitmedi; Idelbi, sahne yıldızları Lea-Sophie Cramer ve Tina Müller’e katıldı ve onlara yardım etti.

Lea-Sophie Cramer ve Tina Müller ile spontane staj

Kendi kendine şu soruyu sordu: “Yapabileceğim en çılgınca şey ne olurdu?” Bunun üzerine LinkedIn üzerinden Lea-Sophie Cramer ve Tina Müller’e yazdım” diyor kurucu. Tanınmış kadın girişimcilere verilen mesajın şöyle olduğu söyleniyor: “Bence yaptığınız şey harika. İşinizi ilginç buluyorum. Şu anda ticari sektörde faaliyet gösteriyorum. Sana yardım edebilir miyim?”

Örneğin, Cramer’in “10 tane daha” kadına yönelik yönetici koçluğu üzerinde çalıştı. Müller, Douglas’ta pazarlama gibi çeşitli pozisyonlarla tanıştı. İdelbi şunu bilmek istiyordu: “Bu insanlar nasıl çalışıyor, günleri nasıl geçiyor, nelere dikkat ediyorlar, nasıl konuşuyorlar, müzakerelere nasıl yaklaşıyorlar?”

ayrıca oku

Genç kurucu şu anda start-up’ı için para toplamak amacıyla görüşmelerde bulunuyor. Asıl amaç, önyükleme yaparak şirketi büyütmekti. Ancak start-up’ı daha büyük düşünme fikriyle birlikte ek fonlara ihtiyaç duyuluyor.

Şimdiye kadar Safespace, kurucuların kendi fonlarına ek olarak, Safespace’in “Hizmetler ve Platformlar” kategorisinde kazandığı Startup Teens’de 10.000 Euro tutarındaki para ödülü aracılığıyla finanse edildi. Genç şirket ayrıca, yüksek erişimli sosyal medya uzmanı Ann-Katrin Schmitz ve Z Kuşağı pazarlama ajansı Playthehype’ın kurucusu Neil Heinisch dahil olmak üzere web sitesi ve alan adı sağlayıcısı GoDaddy’nin “GoTeam” mentorluk programına katıldı.

Bir sigorta şirketiyle yatırım görüşmeleri

Şu anda bir sigorta şirketiyle yatırım görüşmeleri yürütüyoruz. Uygulama teklifini entegre edebilirler ve böylece potansiyel olarak uzun vadeli sigorta müşterisi olabilecek genç nesle erişim sağlayabilirler. Görüşmenin durumuyla ilgili olarak Nour İdelbi şöyle diyor: “Her iki tarafta da işe yarıyor.”

Genç yetişkinin artık lise diploması cebinde. Hem okul hem de start-up’ı dengelemek uzun günler anlamına geliyordu. “Başlangıç çok zaman alıyor. Çoğu zaman gece yarısına kadar çalışıyordum” diyor kurucu. “Bunun sağlıksız olduğunu biliyorum ve onu kendi haline bırakmaya çalıştım ama işe yaramıyor. Şimdi daha fazla zaman yönetimi sağlamaya çalışıyorum.

ayrıca oku

Pistte sıkıştırılmış uçak hattı

Liseden mezun olduktan sonra ne oldu? Öncelikle Kuzey Ren-Vestfalya, geçtiğimiz yaz tatiliyle birlikte öğrencilerini yaz tatiline veya liseden mezun olduktan sonraki yaşamın bir sonraki aşamasına gönderen ilk federal eyalet oldu. Nour Idelbi daha sonra kendisinden önceki birçok tanınmış kurucu gibi WHU’da okumaya karar verdi.

Ancak kesin olan bir şey var ki, start-up’ı üzerinde çalışmaya devam edecek.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Bu metin “Gründerszene” dergisi ile yapılan işbirliğinden gelmektedir. Bağlantılara tıklayın, Haberler’den çıkın ve gruenderszene.de adresindeki makalelere ulaşın.

Burada üçüncü taraflardan içerik bulacaksınız

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni gerektirdiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konuma getirerek bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Bu aynı zamanda GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına ilişkin onayınızı da içerir. Bu konuda daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sayfanın altındaki anahtarı ve gizliliği kullanarak onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.