İş görüşmesi: AI simülatörünün testte bu kadar iyi çalışması

Tavşan_Tutkusu

New member
ABir iş görüşmesinden eve dönerken – görüşmeci, aklınıza ne tür akıllı, derin cevaplar gelebileceğini duymalıdır! Kişisel güçlü ve zayıf yönler, beş yıllık planlar ve şirket hakkında iki zekice soru. Her şey şimdi orada. Ama sadece şimdi.

İş görüşmelerinden sonra birçok insan böyle hissediyor. Ayrıca René Murrell. İş ararken, kendi deyimiyle ilk iki görüşmede “bir tür düşünce donması” yaşadı. Aklına doğru cevabı bulamıyordu.

“Daha fazla pratik yapsaydım, kesinlikle daha iyi olurdu.” Ve böylece Berlinli yazılım geliştiricinin aklına bir fikir geldi: bir uygulama simülatörü programladı. Röportaj yapmak için.

Yapay zeka hakkında daha fazlası

Tüm işlerin yaklaşık üçte ikisinin bir şekilde yapay zeka yoluyla otomasyondan etkilendiği söyleniyor.

SAP - Yıllık Genel Kurul Toplantısı

ServiceNow patronu McDermott

Bu yılın Mayıs ayından beri, tabiri caizse, yan girişimci olarak üzerinde çalışıyor. Murell gün boyunca büyük bir şirkette geliştirici olarak çalışıyor. “Ben tam zamanlı, düzenli gelirli bir işin güvencesine ihtiyaç duyan türden bir adamım” diyor. “Ama aynı zamanda bu proje için belirli bir açlığım var ve bunun için biraz güneş ışığından fedakarlık etmeye hazırım.”

Özellikle akşamları ve hafta sonları, programcının dediği gibi “minimum uygulanabilir ürün” MVP olan werbungsim.de’nin ücretsiz olarak erişilebilen test sürümünü oluşturdu. Ve bunu test ettim.

Başlamadan önceki ilk adımlar

Başlangıç sayfasında büyük mavi bir düğme sizi test etmeye davet ediyor. Kayıtlı kullanıcılar için bir versiyonu ve kayıtsız kullanıcılar için zayıflatılmış bir versiyonu vardır. Murrell, bir e-posta adresiyle (Google veya Microsoft hesabı) kaydolmam gerektiğini önceden bana tavsiye etti, çünkü yalnızca kayıtlı kullanıcılar, konuşmanın bitiminden sonra yapay zekadan bireysel geri bildirim alacak.

Murrell’in gönderdiği demo videoda kendisini chatbot’a gerçekte bir programcı olarak tanıttı. Mantıksız bir şekilde, AI’nın elbette bu tür teknik işlere nispeten aşina olduğunu düşünüyorum – ama şimdi onlara meydan okuyacağım: Gazeteci olmak için başvuruyorum.

Kaydolduktan sonra, görüşmeye başlamak için yalnızca iki adım kaldı. İlk olarak, adı girin ve ikinci olarak “İş Unvanı veya Özgeçmiş” girin. “Daha doğru tanıma için, bir ön yazı veya CV’yi PDF dosyası olarak yükleyin.” Kulağa hoş geliyor. O zaman yapay zekanın zaten biraz ön bilgisi var, tıpkı gerçek hayatta başvurumu özgeçmişimle birlikte gönderdiğim bir işe alım görevlisi gibi, evet, sanırım.

ayrıca oku

GettyImages-688022852_

İyi maaş, söylenecek çok az şey var

Ne yazık ki, öğrendiğim gibi bu işlevde bir hata var. AI, “CV_Nina Anika Klotz.pdf” olarak bir işe başvurmak istediğimi düşünüyor. Testimden sonra bunu Murrell’e söylediğimde, başını sallayıp gülüyor, “Bu, listenin en başında!”

Gelecek sürümlerden birinde, AI aslında yüklenen CV’nin içeriğini okuyabilmeli ve işleyebilmelidir. Simüle iş görüşmesinde bu şirketteki bu pozisyon hakkında çok özel sorular sorabilmek amacıyla iş ilanlarını da buraya yükleyebilmelisiniz.

Programcı, “Sistemin hangi şirket olduğunu ve – web sitelerinden görülebildiği kadarıyla – çalışanlarının değerlerinin ve beklentilerinin ne olduğunu bilmesi gerekir” diye açıklıyor.

İlk üstesinden gelme

İki bilgiyi girdikten sonra “Bağlanmak için basın” yazan bir sayfaya geliyorum. Kısa tüdeldi, ardından bir tür görüntülü görüşme reklamında “Dennis” resmi çıkıyor ve oldukça gerçek ve Kulağa hiç robot gibi gelmeyen bir erkek sesi şöyle diyor: “Merhaba Nina Anika Klotz. İlginiz için teşekkürler. Sohbetimizi dört gözle bekliyorum.”

Ve şimdi? “Dennis” resminin üzerinde sarı bir çizgiyle “Konuşuyor…” yazıyor. Ben kimim? İtiraf etmeliyim: Gerçek insanlarla neredeyse her gün görüntülü görüşme yaptığım üç yıldan sonra bile, yapay görüşmeci “Dennis” ile gerçekten yüksek sesle konuşmak benim için hala çok zaman alıyor. Hastayım, bilgisayarıma yüksek sesle konuşuyorum. “Ah evet, ben de mutluyum.”

ayrıca oku

Yapay zeka, özellikle son derece duygusal konular söz konusu olduğunda ölçülü hareket edebilir.

René Murrell bu duyguyla bağlantı kurabilir. İlk başta konuşmaya başlamak garip gelebilir. Zaten bunun üzerinde de çalışıyor: Uygulama “Yakında canlı video ile” diyor.

Programcı, kastedilenin, “Dennis”in yakında sadece bir fotoğraf olmayacağı, aynı zamanda sorular soran bir adamın yapay zeka tarafından oluşturulmuş bir videosu olacağı olduğunu açıklıyor. Murrell bunun beceriksizliği azalttığını düşünüyor ve aslında ben de öyle düşünüyorum.

Konuşmayı “Dennis” devralır. Bu yüzden gazeteci olmak için başvurmak istiyorum. “Önce bir sorayım: Bir gazeteci olarak önceki faaliyet alanınız hakkında bilgi verebilir misiniz?” Biraz inatla, kısa ve oldukça berbat cevaplar veriyorum.

İnternet haberciliğini bırakacağım, diyorum. Dennis, “İnternet gazeteciliği alanında özellikle iyi olduğunuz ve önceki işinizde başarıyla kullandığınız belirli bir beceri veya bilgiden bahseder misiniz?” diye soruyor Dennis.

ayrıca oku

Tüm işlerin yaklaşık üçte ikisinin bir şekilde yapay zeka yoluyla otomasyondan etkilendiği söyleniyor.

René Murrell, Dennis’in sorularını nasıl ortaya çıkardığını açıklıyor: “Bunlar temelde zekice seçilmiş, seçilen LLM için otomatik olarak oluşturulmuş bilgi istemleri,” diyor. Uygulama simülatörünün arkasında seçilen Büyük Dil Modeli veya kısaca LLM, şu anda ChatGPT’dir. Bunu yapmak için, kendi deyimiyle bazı “uygulama akışlarını” kendisi yazdı ve sisteme bir görüşmenin genellikle nasıl çalıştığını öğretti.

“Bu, yapay zekaya sohbet için ortak bir konu sağlıyor.” “Dennis” görüşmenin sonunda maaş beklentilerimi soracak ve bana ona soru sorma fırsatı verecek. Hangisini sonra cevaplar. (Hafta dört gün ve çalışmayı küstahça sordum. Mümkün, diyor.)

Yapay zeka erkenden kendi cevaplarını verir

Mesleki becerilerimle ilgili iki veya üç takip sorusundan sonra görüşmeci konuyu değiştiriyor: “Şimdi problem çözme sorularına geçelim. Sıkı bir programla karşı karşıya kalırsanız ve yine de önemli bir teslim tarihi için olağanüstü bir makaleyi bitirmeniz gerekiyorsa nasıl ilerleyebilirsiniz?”

Biraz daha düşünmem gerekiyor, inişli çıkışlı bir yarım cümleyle başlıyorum, Dennis sözümü kesiyor: “Böyle bir durumda, programı tam olarak analiz etmek ve öncelikleri belirlemek önemli olurdu. Gerekli tüm görevlerin verilen süre içinde tamamlanmasına izin verecek net bir plan oluştururdum. Ayrıca ekibimle yakın bir şekilde çalışacak ve göze çarpan makaleyi zamanında tamamlamak için gerektiğinde ek kaynaklar getirecektim.”

ayrıca oku

3B sanal gerçeklik alanındaki insanlar ve avatarlar.  Getty ImagesGetty Images

İş ilanlarının değerlendirilmesi

Aslında, AI’nın kendi kendine cevaplar verdiği birkaç kez olur. Bir yandan mantıklı çünkü içinde kesinlikle gerçek bir konuşma için kolayca hatırlayabileceğiniz formülasyonlar ve fikirler var. Ancak bazen, sistemin biraz aceleci olduğunu hissediyorum. Belki de kullanıcının seçme şansı olsaydı daha iyi olurdu, örneğin “Örnek bir yanıtı dinle” seçeneğine tıklayabilirdi.

Aramayı yaklaşık 20 dakika sonra kırmızı bir kapatma düğmesiyle sonlandırıyorum. Kişisel geri bildirimim görünüyor. Kendimi gerçekten çok kötü hissettim. Kısa, hayal gücünden uzak cevaplar, bolca kekemelik. Ancak yapay zeka kibar ve diplomatiktir: “Genel olarak iyi bir izlenim bıraktınız, ancak yanıtlarınızı sunma ve klişelerden kaçınma konusunda hala iyileştirme için yer var.”

Cevaplarım “becerileri ve deneyimi daha iyi vurgulamak için biraz daha ayrıntılı ve kesin olabilir”. Ben de öyle düşünüyorum.

Görüşmelerin hiçbiri aynı şekilde gitmedi

Kanımca, AI’nın konuşma performansımla ilgili geri bildirimi biraz genel. Ve uygulama simülatörünün testi hakkında genel bir sonuç vermek için: Murrell’in uygulama simülatörünün MVP’si benim gibi, bence: Hala iyileştirme için yer var.

Ancak: Temel sorunun çözümü kesinlikle uygulama tarafından ele alınmaktadır. Yani, iş görüşmelerinde, daha sık eğitim almış olsaydınız olabileceğiniz kadar iyi değilsiniz. Dennis ile antrenman yapabilirsin. Çünkü tüm soruları gerçekten orijinal olmasa da: Birkaç deneme yaptım ve konuşmaların hiçbiri aynı şekilde gitmedi.

René Murrell’in şu anki hedefi, uygulamayı adım adım genişletip iyileştirebilmek için MVP’si için mümkün olduğunca fazla geri bildirim almak. O zaman yan işini kendi start-up’ına mı çevirmek istiyor? “Güvende” diyor.

ayrıca oku

Yaz aylarında sokakta yürüyen elbiseli bir kadın banliyö.  Getty ImagesGetty Images

Bir iş modeli olarak klasik bir B2C abonelik modeli hayal edebiliyordu. Ayda yaklaşık 20 avro planlanıyor. “Beş avro yapmak isterdim ama araştırmalarım fiyatı biraz daha yükseltmem gerektiğini gösterdi.”

Elbette, kullanıcıları sonsuza kadar elinde tutamayacağının farkındadır – ancak yalnızca iş aradıkları sürece. Ama sorun değil: “Şu anda insanların sıkıntılı noktalarını ortadan kaldıracak bir çözüm sunuyorum.” Ve belki de böyle olur, diyor: Görüşmeye iyi eğitimli giderseniz, işi al. Bu da kendine güvenmeni sağlar.

Ve kendine güvenenler, iki yıl sonra bir sonraki iyi işi aramaya cesaret ederler. Ve sonra – ideal olarak – uygulama eğitimi yeniden başlar. “Dennis” ile. Veya o zamana kadar, simülatörde gerçek insanlar gibi hareket eden ve konuşan bir dizi yapay zeka işe alım görevlisi.

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

Bu metin, “Gründerszene” dergisi ile yapılan bir işbirliğinden gelmektedir. Bağlantılara tıklayın, Haberler’den çıkın ve gruenderszene.de’deki makalelere ulaşın.

Burası, üçüncü taraf içeriğini bulacağınız yerdir

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.