İş yerinde dikkat dağınıklığı: “Çok görevlilik üretkenliği öldürür” – Bu şekilde konsantrasyonla çalışırsınız

Tavşan_Tutkusu

New member
DSunum hazırlanmalı ve teklif yazılmalıdır. Ancak bir e-posta diğerini takip ediyor ve bir sonraki toplantı beş dakika içinde başlıyor. İş yerinde tek bir şeye konsantre olmak istiyorsanız, bu bazen zordur ve akşamları şöyle bir duyguya kapılabilirsiniz: Yine yeterince çalışmadım. Ne kadar iç karartıcı.

Verimlilik koçu olarak çalışan işletme ekonomisti Linda Wulff, sürekli ileri geri sıçradığımız için “olabildiğimiz kadar etkili olmadığımızı” unutarak, tüm gereksinimleri mümkün olan en iyi şekilde karşılamaya çalışırdık, diyor. Sunum üzerinde iki toplantı arasında çalışır ve araya bir e-posta atarsanız, özellikle bir şeyi kaybedersiniz: ileti dizisini. Ve bununla: zaman.

Görevin karmaşıklığına bağlı olarak, bir kesintiden sonra malzemeye geri dönmek yaklaşık üç ila beş dakika sürer. Wulff, “Üzerinde çalıştığım dikkat düzeyi sıfıra düşüyor” diyor.

Kariyer hakkında daha fazla bilgi

Anlık fiziksel reaksiyonlar, ilk kaçış refleksindekiyle aynıdır.

Çarpıntı, mide bulantısı, panik

Birçok insan

Ve eğer üç online görüşme arasında işin altından kalkamayacağınız hissine kapılırsanız, gelen e-postaları toplantı sırasında yazabilirsiniz. Sonuç: Hiçbir şey gerçekten işe yaramıyor. Postada yazım hataları var, toplantı hiçbir şey getirmedi.

ayrıca oku

En önemli kısmı fark etmemiş olabilirsiniz. İş psikoloğu ve koç Eva Schulte-Austum, “Çoklu görev üretkenliği öldürür” diyor. “Kazandığımızı düşündüğümüz zaman, hatalarımızı telafi etmek için daha sonra yatırım yapmak zorunda kalacağız.”

Uzmanlar bir konuda hemfikir: Bir göreve gerçekten konsantre olmak istiyorsanız, mümkün olduğunca rahatsız edilmeden zamana ihtiyacınız var. Ve bunu alarak elde edersiniz. Bunun anlamı: takvimde kendinizle bir randevu ayarlayın ve onu savunun. Bu yüzden diğer her şeyi kapatın: e-postalar, akıllı telefon, sohbet programı.

İşyerinde parazit kaynaklarını azaltın

Bunu yapan herkes, elbette meslektaşlarını ve üstlerini, ideal olarak tüm ekibi işe almalıdır. Wulff, “Bence asıl sorun, meslektaşlarımızla bu konu hakkında gerçekten konuşmayı unutmamız,” diyor.

Ve şimdi endişeleriniz varsa: Her zaman her şeyin olduğu gibi durduğu bir saatlik bir engelleyici olmak zorunda değildir. Verimlilik koçuna göre, sadece dört saatlik yoğun çalışma, 40 saatlik bir haftada bir fark yaratabilir.

E-posta programını tamamen kapatmak istemiyorsanız, en büyük parazit kaynaklarını en azından geçici olarak kapatabilirsiniz: örneğin gelen mesajlar için bildirim sesleri veya ekranın kenarındaki açılır pencere.

E-posta ve toplantı seli: Dikkat dağınıklığına rağmen üretken bir şekilde çalışın

İşletme ekonomisti Linda Wulff, verimlilik koçu olarak çalışıyor

Kaynak: dpa-tmn/—

Ayrıca önemli: doğru zamanlama. Wulff, “Çoğu insan, öğle tatilinden sonra konsantrasyon gerektiren şeyleri bir kenara bırakma hatasına düşüyor çünkü çoğu işin o zaman biraz sakinleşeceğini biliyorlar” diyor.

Ancak bu, tam olarak en az konsantre olabileceğiniz zamandır. Sonuç: Başka kimse yapmıyorken dikkatinizi dağıtırsınız. Bu yüzden akıllı telefonunuzu çıkarın ve belki de e-postalarınızı kontrol edin.

Genellikle yoğun çalışma için daha uygundur: türüne bağlı olarak sabah veya öğleden sonra. Bunu denemeli ve öğle tatilinden sonraki zamanı kolay aktiviteler için kullanmalısın.

İş için günlük bir program yapın

Halihazırda zamanı bloke eden herkes bunun ne için olduğunu da bilmeli ve tıkanmamalıdır. Schulte-Austum’a göre, iş psikoloğu burada yardımcı oluyor: “Bugün olması gereken şeylerin ne olduğuna dair net bir plan yapın.”

Bunun için bir “trafik ışığı sistemi” öneriyor: Her halükarda o gün hızlı olması gereken şeyler için kırmızı. Bu hafta yapılması gereken her şey için sarı. Her zaman kontrol etmek istediğiniz ancak acil olmayan görevler için yeşil.

Schulte-Austum, bu şekilde, “iş üzerinde önemli bir etkiye sahip olan ve ilerlemenize yardımcı olan” görevler selinden filtrelenebileceğini söylüyor. “Ve bu sizi otomatik olarak daha üretken yapar.”

E-posta ve toplantı seli: Dikkat dağınıklığına rağmen üretken bir şekilde çalışın

Eva Schulte-Austum bir iş psikoloğu ve koçtur.

Kaynak: dpa-tmn/Dieter Düvelmeyer

Linda Wulff ayrıca “yığınlama” olarak bilinen şeyi önerir: “hepsi aynı bağlama erişen” görevler toplarsınız. Ve onları tek seferde halleder.

Sonuç olarak şu geçerlidir: “Bağlamı her değiştirdiğimizde, yani önce bir bilgisayar programıyla, sonra diğeriyle çalışıp, ardından bir telefon görüşmesi yaptığımızda, aklımızı yeniden göreve vermek için daha da uzun süreye ihtiyacımız var.”

Konsantrasyon gerektiren görevler arasında geçiş yapmaktan kaçınamıyorsanız, telefon görüşmeleri vb. “Çünkü egzersiz zihinsel olarak rahatlamamıza ve yeni olana daha iyi dahil olmamıza yardımcı oluyor.”

toplantıları kısaltmak

Her durumda yardımcı olmayan şey: ekranın önüne serpilmenize izin vermek. Sonuçta toplantıların bir şey getirip getirmemesi de bizim elimizde.

Schulte-Austum, “Verimli çalışabilmemiz için her toplantıda en önemli soru şudur: Hedefim nedir, bu randevu benim için ne zaman başarılı olur?” diyor Schulte-Austum. “Bu, daha fazla bilgi edindiğimde veya yeni fikirler ürettiğimde olabilir.” Verilmiş bir karar aynı zamanda bir hedef olabilir.

Ve bir yandan e-posta yazmak yerine, toplantıda aktif olarak takip etmeniz gereken tam da bu tür hedeflerdir. Bunun için kullanışlı: Toplantının başında, bireysel olarak katılımcıların beklentilerini kısaca sorun.

ayrıca oku

“O zaman tekrar görebilirsin, herkesin amacı aynı mı? Değilse, başka kimi almanız gerekiyor?” diyor Schulte-Austum. İş arkadaşlarınız veya siz toplantıda konuyu dağıtırsanız, bu hedefi arkadaşça bir şekilde hatırlatmak, toparlamanıza yardımcı olabilir.

Arka arkaya toplantılarla dolu bir program için bir ipucu: Takvimde zamanı çevirin. Verimlilik koçu Linda Wulff, “Bir toplantının 60 dakika sürmesi gerektiğini söyleyen bir doğa kanunu yoktur” diyor.

Buna rağmen, toplantılar genellikle bir saatten diğerine planlanır. Bunun yerine, sabah 10:20 civarında “çarpık” başlangıç saatleri öneriyor. “Toplantılar için biraz daha hazırlık ve takip süremiz olması genellikle yardımcı oluyor.”

Yapılacaklar listesini geriye doğru yaz

Ve genel olarak: Herkes her toplantıya gitmek zorunda değildir. Ekipteki net anlaşmalar ve bir gündem burada yardımcı olur. Gündemdeki bir madde davet edilen herkesi etkilemiyorsa kenar boşluğuna konulabilir. Sonuç: geri kalanlar için toplantıdan daha fazla zaman.

İpucu: Akşam hala hiçbir şey yapmadığınız hissine kapılıyorsanız, yapılacaklar listesini geriye doğru yazabilir ve gerçekten yaptığınız her şeyi listeleyebilirsiniz. Buna müşteriyle yapılan yorucu konuşma da dahildir: 15 dakika.

Schulte-Austum, “Ya da ne yapacağını bilemeyen meslektaşına yardım etmek için” diyor. “İş gününün sonunda kendimize bunu hatırlatırsak, eve iyi bir hisle gideriz.”

WELT podcast’lerimizi buradan dinleyebilirsiniz.

Gömülü içeriğin görüntülenmesi için, üçüncü taraf sağlayıcılar olarak gömülü içeriğin sağlayıcıları bu izni talep ettiğinden, kişisel verilerin iletilmesi ve işlenmesine ilişkin geri alınabilir onayınız gereklidir. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Anahtarı “açık” konumuna getirerek, bunu kabul etmiş olursunuz (herhangi bir zamanda iptal edilebilir). Buna, GDPR Madde 49 (1) (a) uyarınca belirli kişisel verilerin ABD dahil üçüncü ülkelere aktarılmasına verdiğiniz onay da dahildir. Bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Onayınızı istediğiniz zaman anahtar ve sayfanın alt kısmındaki gizlilik aracılığıyla geri çekebilirsiniz.

“Her şey hisse senetleri”, WELT iş yazı işleri ekibi tarafından çekilen günlük borsadır. Her sabah saat 7’den itibaren WELT’in finans gazetecileriyle. Borsa uzmanları ve yeni başlayanlar için. Spotify, Apple Podcast, Amazon Music ve Deezer’da podcast’e abone olun. Veya doğrudan RSS beslemesi aracılığıyla.